Ekologian oppitunti "Kasviston ja eläimistön maailmassa"
Ekologian oppitunti "Kasviston ja eläimistön maailmassa"
Ammatin tyyppi: tiedon järjestelmällisyys
Oppitunnin tarkoitus: opiskelijoiden eläimistöä ja kasvistoa koskevan tiedon yleistäminen.
Oppitunnin tavoitteet:
- Anna tietoa eläimistä, kasveja;
- Kehitä kognitiivisia kykyjä;
- Täytä tietovarasto.
Oppitunnin kulku:
Ajan järjestäminen:
Musiikkitaustana voidaan käyttää erilaisia kasvistoa ja eläimistöä koskevia kappaleita ja melodioita.
Pelin säännöt: Tarvittavaa peliä varten 6 kirjekuoret, rahakkeet.
Osallistujat heittävät vuorotellen muotin. Isäntä kysyy soittajalta kysymyksen kirjekuoresta, jonka numero vastaa muotissa olevaa lukua.
Oikein vastaukseen kysymykseen osallistuja saa tunnuksen.
Pelaajasta tulee voittaja, kuka keräsi lisää rahakkeita.
Kirjekuori # 1
Kun Punaisen kirjan ensimmäinen osa ilmestyi? (1966 g.)
Kuinka monta kirjaa punaisella kirjalla on??
(viisi: "Nisäkkäät", "Kalastaa", "Linnut", "Korkeammat kasvit", "Sammakkoeläimet ja matelijat").
Kuinka monta lintulajia sisältyy Neuvostoliiton punaiseen kirjaan? (80)
Kuinka monta nosturilajia maapallollamme on? (15)
Kuka on mukana punaisessa kirjassa? (Kuljeta tällaisia kasveja ja eläimiä, uhkaa sukupuuttoon).
Kirjekuori # 2
Kuka on metsäkukko? (Puuhiutale)
Millainen lintu voi kävellä veden alla? (Kauha).
Mikä lintu voi kiivetä tavaratilaan pää alaspäin? (Nuthatch).
Euroopan suurin lintu? (Joutsen).
Mikä lintu rakentaa suurimman pesän? (Kotka).
Millaisia lintuja kutsutaan? (Korppi).
Kirjekuori # 3
Indoor lääkekasvi? (aloe).
Mitä värejä voidaan käyttää ajan määrittämiseen?
(voikukka, kehäkukka, perunat, valkoinen lumpeen).
Mikä kukka kukkii ensin keväällä? (lumikello).
Mitä kukkia on ihmisten nimiä? (ruusu kukka, Ruiskaunokki, Lilja).
Nimeä kukka - symboli 8 Martha? (mimosa).
Mitä värejä voidaan käyttää sään määrittämiseen? (voikukka, apila).
Kirjekuori nro 4
Kenellä on viikset pidempään kuin jalat? (torakassa).
Mitä hyönteisiä ihminen kesyttää? (mehiläinen, silkkiäistoukkien).
Onko lisko mahdollista kiinni pyrstöstä? (ei).
Voivatko käärmeet uida? (Joo).
Mikä on suurimpien kilpikonnien paino? (että 400 Kg).
Kuinka vanha kilpikonnat elävät? (noin 400 vuotta vanha).
Kirjekuori nro 5
Mikä eläin on kovin? (krokotiili).
Kuinka afrikkalaiset norsut nukkuvat? (vain seisoo).
Kuinka intialaiset norsut nukkuvat? (makaa kyljellään ojennettujen jalkojen kanssa).
Mitä virtahepo syö?? (ruoho).
Nopein peto planeetalla? (Gepardi).
Ketä kutsutaan aavikon alukseksi? (kameli).
Kirjekuori nro 6
Kissojen suosituin kasvi? (Valerian).
Missä ja milloin oli ensimmäinen kissanäyttely? (Lontoossa vuonna 1881 g.).
Mikä on kissojen normaali lämpötila?? (alkaen 38,6 että 39,5).
Paremmat tai huonommat kissat näkevät meidät? (iltapäivällä 4 kertaa pahempi, ja yöllä sisään 5 kertaa parempi).
Millaista vettä kissat haluavat juoda? (mieluummin juoda lätkästä).
Eläin ja Flora
Ryhmä 161
- Ryhmä 161 – Palapeli 1
- Ryhmä 161 – Palapeli 2
- Ryhmä 161 – Palapeli 3
- Ryhmä 161 – Palapeli 4
- Ryhmä 161 – Palapeli 5
Ryhmä 162
- Ryhmä 162 – Palapeli 1
- Ryhmä 162 – Palapeli 2
- Ryhmä 162 – Palapeli 3
- Ryhmä 162 – Palapeli 4
- Ryhmä 162 – Palapeli 5
Ryhmä 163
- Ryhmä 163 – Palapeli 1
- Ryhmä 163 – Palapeli 2
- Ryhmä 163 – Palapeli 3
- Ryhmä 163 – Palapeli 4
- Ryhmä 163 – Palapeli 5
Ryhmä 164
- Ryhmä 164 – Palapeli 1
- Ryhmä 164 – Palapeli 2
- Ryhmä 164 – Palapeli 3
- Ryhmä 164 – Palapeli 4
- Ryhmä 164 – Palapeli 5
Ryhmä 165
- Ryhmä 165 – Palapeli 1
- Ryhmä 165 – Palapeli 2
- Ryhmä 165 – Palapeli 3
- Ryhmä 165 – Palapeli 4
- Ryhmä 165 – Palapeli 5
Ryhmä 166
- Ryhmä 166 – Palapeli 1
- Ryhmä 166 – Palapeli 2
- Ryhmä 166 – Palapeli 3
- Ryhmä 166 – Palapeli 4
- Ryhmä 166 – Palapeli 5
Ryhmä 167
- Ryhmä 167 – Palapeli 1
- Ryhmä 167 – Palapeli 2
- Ryhmä 167 – Palapeli 3
- Ryhmä 167 – Palapeli 4
- Ryhmä 167 – Palapeli 5
Ryhmä 168
- Ryhmä 168 – Palapeli 1
- Ryhmä 168 – Palapeli 2
- Ryhmä 168 – Palapeli 3
- Ryhmä 168 – Palapeli 4
- Ryhmä 168 – Palapeli 5
Ryhmä 169
- Ryhmä 169 – Palapeli 1
- Ryhmä 169 – Palapeli 2
- Ryhmä 169 – Palapeli 3
- Ryhmä 169 – Palapeli 4
- Ryhmä 169 – Palapeli 5
Ryhmä 170
- Ryhmä 170 – Palapeli 1
- Ryhmä 170 – Palapeli 2
- Ryhmä 170 – Palapeli 3
- Ryhmä 170 – Palapeli 4
- Ryhmä 170 – Palapeli 5
Ryhmä 171
- Ryhmä 171 – Palapeli 1
- Ryhmä 171 – Palapeli 2
- Ryhmä 171 – Palapeli 3
- Ryhmä 171 – Palapeli 4
- Ryhmä 171 – Palapeli 5
Ryhmä 172
- Ryhmä 172 – Palapeli 1
- Ryhmä 172 – Palapeli 2
- Ryhmä 172 – Palapeli 3
- Ryhmä 172 – Palapeli 4
- Ryhmä 172 – Palapeli 5
Ryhmä 173
- Ryhmä 173 – Palapeli 1
- Ryhmä 173 – Palapeli 2
- Ryhmä 173 – Palapeli 3
- Ryhmä 173 – Palapeli 4
- Ryhmä 173 – Palapeli 5
Ryhmä 174
- Ryhmä 174 – Palapeli 1
- Ryhmä 174 – Palapeli 2
- Ryhmä 174 – Palapeli 3
- Ryhmä 174 – Palapeli 4
- Ryhmä 174 – Palapeli 5
Ryhmä 175
- Ryhmä 175 – Palapeli 1
- Ryhmä 175 – Palapeli 2
- Ryhmä 175 – Palapeli 3
- Ryhmä 175 – Palapeli 4
- Ryhmä 175 – Palapeli 5
Ryhmä 176
- Ryhmä 176 – Palapeli 1
- Ryhmä 176 – Palapeli 2
- Ryhmä 176 – Palapeli 3
- Ryhmä 176 – Palapeli 4
- Ryhmä 176 – Palapeli 5
Ryhmä 177
- Ryhmä 177 – Palapeli 1
- Ryhmä 177 – Palapeli 2
- Ryhmä 177 – Palapeli 3
- Ryhmä 177 – Palapeli 4
- Ryhmä 177 – Palapeli 5
Ryhmä 178
- Ryhmä 178 – Palapeli 1
- Ryhmä 178 – Palapeli 2
- Ryhmä 178 – Palapeli 3
- Ryhmä 178 – Palapeli 4
- Ryhmä 178 – Palapeli 5
Ryhmä 179
- Ryhmä 179 – Palapeli 1
- Ryhmä 179 – Palapeli 2
- Ryhmä 179 – Palapeli 3
- Ryhmä 179 – Palapeli 4
- Ryhmä 179 – Palapeli 5
Ryhmä 180
- Ryhmä 180 – Palapeli 1
- Ryhmä 180 – Palapeli 2
- Ryhmä 180 – Palapeli 3
- Ryhmä 180 – Palapeli 4
- Ryhmä 180 – Palapeli 5
Samankaltainen:
Suunnittele aikataulu opintojaksolle "Projektinhallinta" PGS-erikoisalallaPeruskonseptit: projekti, ohjelmoida, tavoitteet ja strategiat, projektin rakenne, projektinhallinta Projektin onnistumisen ja epäonnistumisen kriteerit,… | Liikenneturvallisuusosaamisohjelma…Projektin tietokortti Hankkeen osallistujien sosiaalinen passi Hankkeen diagnostiikkaperusteet | ||
Selittävä huomautus I 0 esittely 0-1 0 Hankkeen kuvaus 0-1 1 Historia…Ympäristön tila ja sosioekonomiset olosuhteet alueen kehitykselle 1-1 | Ja lyhyt kuvaus projektista. Projektin tavoitteetKirjoittaja ja projektipäällikkö Vyalkov A. SISÄÄN., kirjoittajat: Shipulina Anastasia, Shcherbinina Anastasia, oppilaat 10 luokassa | ||
Projektin aiheMiniryhmien luominen luokkahuoneessa, projektin aiheiden jakaminen ryhmiin, kunkin ryhmän vastuuhenkilöiden määrittäminen niiden toteuttamisesta… | Projektin aiheHankkeen mahdollinen taloudellinen tuki, tarvittavat resurssit hankkeen toteuttamiseksi | ||
Raportti 140 alkaen., 5 h., 1 adj. Osa 1 Projektin nimi Potentiaalianalyysi…Tämän projektin tavoitteena on luoda tarvittava tieteellinen perusta bioenergian tuotannolle ja bioenergian rakentamiselle… | Projektin kuvaava tai luova nimi on Life in Silence Good? LyhytOpintoprojektin yleiskatsaus sisältää opintoprojektin aiheen oppiaineessasi., kuvaus peruskoulutuskäytännöistä… | ||
Projektin kuvaus tai luova projektin nimi Vital Substances LyhyestiOpintoprojektin yleiskatsaus sisältää opintoprojektin aiheen oppiaineessasi., kuvaus peruskoulutuskäytännöistä… | Yhteenveto projektista Kultaisen portin silta -hankkeen toteuttamisen aikanaSaadun tiedon tulos konsolidoidaan esitysten ja tiivistelmien muodossa. Tällä tavoin, tämän aiheen tärkeimmät kysymykset… | ||
Aiheet opintoprojektiisiSuunnittelutyö päättyy luovan projektin suojaamiseen ja valmiiden vaatteiden esittelyyn. Hameet, jonka opiskelijat suorittivat… | Aiheet opintoprojektiisiSuunnittelutyö päättyy luovan projektin suojaamiseen ja valmiiden vaatteiden esittelyyn. Hameet, jonka opiskelijat suorittivat… | ||
Projektisuunnitelma Napsauta kuvaustekstiä ja lisää oma teksti Projektin tekijäZunov, jonka avulla voit luoda mukavan luovan ympäristön koulutusviestinnässä koko projektin ajan. Projekti… | Lyhyt sisältö projektin "Turistiideoiden messut" projektistaOpiskelijoiden toiminnan järjestäminen projektin aikana sisältää lopullisen projektin luomisen (esitys, esite), jossa… | ||
Liikenneturvallisuusosaamisohjelma…Siksi ryhmän pedagoginen prosessi rakennetaan perheen suurimman edun mukaisesti.. Hankkeen tuloksena 19 toimintaa,… | Intel Curriculum Teaching for the Future Project Käyntikorttiprojekti"Kohdekielen maan perinteet", paljastaa syyt kivirakenteen maailmankuuluun. Projektin aikana kyky tulkita… |
Koulumateriaalit
Ympäristöpelit koululaisille
Peliohjelma on suunniteltu testaamaan lasten tietä tietystä suojellusta luonnonalueesta: kansallisesta luonnonpuistosta, luonnonsuojelualue, zakaznik. Lapset voivat saada puuttuvaa tietoa leikkiessään.
Peliä voi pelata turistimatkan tai retken seurauksena, jonka aikana lapset tutustuivat eläin- ja kasvimaailmaan, erillisillä suojatuilla tai vain mielenkiintoisilla luonnon esineillä.
Jos peli muuttuu perinteiseksi ja sitä pelataan jokaisen matkan jälkeen, sitten hän kannustaa lapsia tutkimaan kotimaansa luonnetta.
Pelin säännöt.
Peliin osallistuu kaksi joukkuetta 5-10 ihmisiä jokaisessa. Jokaisella joukkueella on pelikenttä, jossa eläinten nimet sijaitsevat, kasveja, linnut, erilaisia luonnon esineitä. Joukkueilla on samat kentät. Johtajalla on kortteja, johon arvoituksia kirjoitetaan, runoja tai yksinkertaisesti annettu merkkejä ja kuvauksia näistä eläimistä, kasveja, lintuja ja luontokohteita, jotka ovat pelikentällä. Näitä kortteja on kaksi sarjaa, ja ne asetetaan pöydälle tekstin ollessa alaspäin. Pelaajat piirtävät vuorotellen yhden kortin ja päättävät tekstin perusteella, mitä kentän sektoria kortti vastaa. Jos joukkue on oikeassa, sitten hän sulkee tämän sektorin omalla alallaan, jos et arvannut, sitten juontaja kertoo oikean vastauksen ja sitten vastustajaryhmä sulkee tämän sektorin. Jos joukkue vetää kortin kyseiseltä sektorilta, jonka hän jo sulki, niin tässä tapauksessa myös vastustajien sektori on suljettu.
Tuo joukkue voittaa, mikä sulkee koko kentän nopeammin.
Pelikenttä voi olla kaiken kokoinen, kumpi, kuinka paljon tietoa siihen lähetetään. Mutta, jotta peliä ei vedetä, parempi olla tekemättä enempää 25 aloilla. Sektoreiden nimien sijaan voit laittaa kuvia tai valokuvia.
Tätä kenttää tarjotaan pelin pitämiseen kansallispuistossa "Mari Chodra".
Korttien tekstiasetukset.
1. Kostyanik.
Meillä on kranaatti pohjoisesta
Ihmiset soittivat hänelle.
Kissel, kompotti, hillo, kvassi -
Se on kaunis kaikessa.
2. Ilet-joki.
Ja tässä on yksi suurista jokista,
Sillä on monia sivujokia.
Mies saa siitä kalaa,
Ja siinä ei ole haitallisia viemäreitä.
3. Lähde "Vihreä avain".
Vesi on täällä erityistä -
Gastriitti, parantaa haavaumat.
Ja ohjaa sen virtaa
Tavata Ilet-joki.
4. Muurahaiskeko.
Täällä matkalla tapaamme talon,
Ja hänellä on suuri perhe.
Ja kuningatar "hallitsee palloa" siinä,
Ei lainkaan paha.
5. Ivan-teetä.
Hän on raivalla täydellä korkeudella
Kannattaa, neliö hartiat.
Hän on erinomainen hunajakasvi,
Ja lehtiä parantava tee.
6. Shungaltan-järvi.
Tämä rikkivetyjärvi sijaitsee samannimisen kukkulan juurella Ilstin vasemmalla rannalla.
7. Lepakko.
Nukkuu yksinäisissä kulmissa päivän aikana,
Ja yön hämärässä
Kylvää pelkoa hyönteisten keskuudessa
Ja nappaa heidät nopeasti.
8. Unelma yrtti.
Hänen nimensä on lumikello,
Toinen nimi on lumbago,
On lumipeite, ja se kukkii -
Sillä tavalla hän uskalsi.
9. Kettu.
Hän on kaikkiruokainen: hiiri, mooli, heinäsirkka, käärme, lisko – kaikki sopii hänelle. Hän on hyvin saastainen, ruoka jatkuu mädäntymässä. Mutta hänellä on hieno korva, suuri haju, hän voi uida joen yli ja jopa kiivetä puuhun.
10. Lisko.
Hän hengittää iholla. Se ruokkii hyönteisiä. Jos vihollinen tarttuu häneen, hän hajoaa, ja hän pakenee.
11. Kultainen kotka.
Se on saalistaja, lueteltu punaisessa kirjassa. Viime kerralla hän kasvatti jälkeläisiä puistossa vuonna 1976 vuosi.
12. Pugatšovin tammi.
Hän on todellinen jättiläinen,
Seisoo kukkulalla.
Kazan oli näkyvissä hänestä,
Mutta ei sinulle ja minulle.
13. Mooli.
Kettu metsästää häntä,
Ja hän itse on pieni.
Sen jälkiä – yksi maa,
Ja hän asui siinä.
14. Conanier-järvi.
Yksi kansallispuiston järvistä. Polku siihen vie Pugatšovin tammea. Vähän sovitettu turisteille, koska toinen puoli on voimakkaasti metsäinen.
15. Valkoinen lumpeen.
Listattu punaiseen kirjaan. Sitä pidettiin aiemmin lääkekasvina, ja he sanovat, mikä auttoi hammassäryssä. Ja tämän kasvin kuivatut juuret olivat kuljettaneet kaulassaan onnea matkalla..
16. Yalchik-järvi.
Sitä kutsutaan maan helmeksi, mutta, valitettavasti, se on kasvanut nurmikolla, vaikka tämän päivän lähellä on monia terveysleirejä ja loma-asuntoja.
17. Mushender-järvi.
Rakastamme uida siinä niin paljon.
Tulemme useammin kuin kerran,
Kun elämme leirillä,
Vaikka meillä on tunti aikaa.
18. Maaorava.
Näyttää kuin orava: pieni kasvu
Ja ratsastaa puiden läpi.
Mutta takana on viisi raitaa -
Ei lainkaan orava, tarkoittaa.
19. Hirvi.
Puiston suurin eläin. Se ruokkii ruohoa ja puiden oksia. Syö noin 7 tonnia.
20. Kielo.
Kasvi valkoisilla kukilla. Listattu punaiseen kirjaan. Kukkilla on miellyttävä tuoksu. Punaiset hedelmät ovat myrkyllisiä.
Scourge-joki |
Mooli |
Lepakko |
Muurahaiskeko |
Pugatšovin tammi |
Ivan-teetä |
Kettu |
Kielo |
Lähde "Vihreä avain" |
Hirvi |
Lisko |
Unelma yrtti |
Yalchik-järvi |
Maaorava |
Kostyanik |
Kultainen kotka |
Shungaltan-järvi |
Valkoinen lumpeen |
Mushender-järvi |
Conapierre-järvi |